Jag har just läst en bok som speglar en politisk så kallad skandal i Eskilstuna. Det är den forne store kommunalmannen Bernhard Hellström som porträtteras av ABFs Arbetshistoriska råd. Och jag kan bara konstatera att efter ha läst ett antal citerade ledarinlägg från den liberala Eskilstuna Kuriren att inget är nytt under solen.
Det är precis samma misstro och sossehat då som nu. Av någon outgrunlig anledning kallas ledarskribenten J A Selander för “den spirituelle” och Eskilstuna Kuriren kallas “språkröret för samhällets bättre folk”. Man skulle utan tvekan kunna kalla dagens politiske redaktör Alex Voronov för “den spirituelle” särskilt efter att det kommit till allmänhetens kännedom att mannen i fråga skickat ett mycket knepigt sms till en politisk kollega i Strängnäs.
Men åter till hr Hellströms storyn; han hade typ 93 olika politiska uppgrag i Eskilstuna. Samtidigt var han företagare och ledde staden största målerifirma. Hans företag fick lite för många uppdrag för att det skulle vara moralist riktigt. Han föll hårt i den så kallade Fröslundaaffären i slutet på 1950-talet och blev mot sin vilja bortröstad från ett otal uppdrag bland annat som ordförande i fullmäktige.
Han gjorde dock mycket gott för staden också och har nu på senare tid fått en plats uppkallad efter sig. Och som en liten anekdot så ligger hans värsta motståndare J A Selanders gata alldeles i närheten; förenade i döden skulle man kanske kunna säga om man är lite morbid.
J A Selanders gata hette tidigare Teatergatan och där huserar Bernhard Hellströms verk Teatern, vars invigning dissades av Carl Gerhard som tyckte att biljettpriset var för lågt.
Ann-Sofie
Ann-Sofie
5 kommentarer
Tyvärr, kommentarformuläret är för närvarande avstängt.

Inget nytt under solen kan man säga alltså…. Kuriren kampanjar utan att lyckas årtionde efter årtionde, det är märkligt vad mycket pengar det kan kastas i sjön av borgligheten om det gäller att smutskasta socialdemokrater.
Har du för övrigt noterat att bloggvärlden publicerar “chefens” förtroendeförklaring för medarbeteran, det brukar inte tidningen göra när din chef säger detsamma…. det är väl en märklig ordning?
Det är den fina kårandan, snacka om att hålla varandra om ryggen.
Det måste kännas motigt att ha fel årtionde efter årtionde. Kurren vill nog att staden byter folk.
Jag kan ju annars tycka att de kan försöka en annan taktik efter att ha misslyckats år efter år, se på Reinfeldt som i alla fall får dansa i fyra år bara genom att låtsas vara ny moderat. Ekuriren kanske skulle prova Arrogansens modell och låtsas som om de brydde sig om massan människor, OBS jag stavade fel med flit och gav borgarna det rätta namnet. Troligtvis skulle det kunna fungera flera veckor när de börjar skriva om invånarnas rättigheter istället för att bryta ner det till Eskilstunas fåtal personer som är i kollisionskurs med resten av kommunen. Troligtvis skulle de dock få ge upp sen, de har inte skribenter med det kynnet som krävs för att berätta storys utan enkla konflikter och svartvita beträttelser.